UNI-MAR Enerji Yatırımları A. Ş.

Deniz suyu kondenser ile soğutulan doğalgaz çevrim santralı 2 adet Alstom 13E2 gaz türbini, 2 x 2 basınç CMI HRSG, 1 adet Alstom buhar türbini ve yardımcı üniteler (desalinasyon, demineralizasyon, kazan ve buhar türbini ile beraber black start tesisi).

 

-         Gaz türbini 500kg/saniye akış ile havayı 21 aşamalı kompresörü ile kompres ederek 9kg/saniye ile gelen gaz ile yanma odasına iletir ve 1100° C derecede yakar.

Bu yükselen enthalpy’li gaz 5 aşamalı türbin kanatlarını çalıştırır ve türbin jenaratörünü 160 MW’ta çalıştırır ve HRSG’yi türbin çıkış sıcaklığı 550°C sıcak hava ile ısıtır.

 

-         dikey HRSG kazanda ortak besi tankı aracılığı ile zorunlu sirkülasyon sistemli 60 bar yüksek basınç , 520 °C ve 6 bar alçak basınç 220 ° C buhar üretilir. Her bir ünite için birer yüksek basınç ve alçak basınç tankı vardır.

 

-          Buhar türbini, 28 aşama yüksek basınç ve 2x6 aşama alçak basınç kanatları ile 160 MW elektrik enerjisi üretir ve kullanılmış buharı vakum kondenserine iletir.

 

-         Kondenser buharı 30°C ye soğutmak için her biri 1MW olan  3 ana soğutma suyu pompası aracılığı ile 32000 t/saat deniz suyu ile beslenir. Burada oluşan yoğuşmuş buhar  suyu çekiş pompalarına iletilir, bu pompalar suyu besi suyu tankına göndererek sirkülasyonu tamamlar.

Designed by Uni-Mar IT